• +380347761247 +380994357221 +380976277985

Етикет при спілкуванні з незрячою людиною

Якщо ви не впевнені, що ввічливо, а що ні по відношенню до незрячої або слабозорої  людини, як себе слід з нею  вести, що можна говорити, а що ні, тут ми зібрали для вас кілька загальних порад.

Не бійтеся використовувати в розмові слова, які мають відношення до зору. Вирази «подивися», «бачиш», «дивитися телевізор» – це частина повсякденного спілкування. Ви також можете спокійно використовувати слова «незрячий» і «люди  з вадами зору».

Точно і послідовно описувати людей, місця або предмети незрячій людині. Чи не пропускаєте деталі і не змінюєте опис тільки тому, що ви думаєте, що це погана або неприємна для незрячого інформація.

Не уникайте зорових характеристик в описі місць або предметів. Абсолютно нормально говорити про квіти, візерунки, форми і силуети.

Якщо незряча людина йде з собакою-поводирем, не можна чіпати, гладити, годувати і будь-яким іншим способом відволікати її. Службова собака – це не домашній улюбленець, а спеціально тренований помічник незрячої людини, що виконує важливу роботу. Вона зайнята тим, що веде незрячу  людину  і забезпечує її безпеку. Якщо ви будете заважати собаці виконувати її роботу, це може привести до того, що її господар опиниться в небезпеці.

Не робіть за незрячого того, що людина цього віку повинна  робити сама, наприклад, не перемикайте за нього телеканали, не нарізайте йому їжу. Спочатку запитайте, чи ваша допомога  потрібна. Більшість незрячих або слабозорих людей самі скажуть вам, коли їм потрібно допомогти.

Не пересувайте меблі і не переставляйте  предмети в будинку або на робочому місці незрячої людини, не повідомивши їй  про це.

Якщо ви вважаєте, що людині потрібна допомога, спочатку запитайте її , дайте можливість незрячій людині прийняти її або відмовитися.

Якщо ваша допомога прийнята, не потрібно брати незрячу  людину за руку. Нехай вона сам візьме вас трохи вище ліктя – це дасть їй можливість відчувати ваші рухи і в той же час йти з максимальною свободою.

Якщо ви бачите, що перед незрячою людиною є якась перешкода, спокійно і чітко попередьте її про це. Виражайтеся зрозуміло. Наприклад, замість того, щоб кричати: «Обережно!». Краще сказати: «Прямо перед вами стовп». Вирази «зліва від вас», «праворуч від вас», «відразу за вами» набагато зрозуміліші, ніж слово «там».

Представляйтеся, коли заходите в кімнату, де знаходиться незряча людина, або починаєте розмову з нею. Звертайтеся до людини по імені – тоді вона буде впевнена, що ви говорите саме з нею. Повідомте про те, що ви йдете, щоб вона не продовжувала  розмовляти з порожнім простором

Змінити розмір шрифту
Контраст