• +380347761247 +380994357221 +380976277985

Батьки дітей з порушенням зору знають, що іноді ті поводяться дивно з точки зору оточуючих. Для того, щоб описати таку поведінку, є кілька різних термінів, які означають приблизно одне й те саме: «стереотипну поведінку» (або «стереотипи»), «аутостимуляція», а простіше кажучи, – нав’язливі рухи.

Нам важливо зрозуміти, чому дитина поводиться так і що з цим робити.

Такі рухи можуть відрізнятися у різних дітей, але зазвичай включають такі прояви:

Дитина натискає на очі – деякі незрячі діти тиснуть собі на очі або постійно  труть їх руками. Перш ніж почати відучувати дитину від цього, переконайтеся, що вони у неї не болять. Спочатку проконсультуйтеся з лікарем – чи не може за цією поведінкою стояти якась медична причина?

Дитина розмахує, плескає або крутить руками – деякі діти розмахують руками від радості або загального збудження, і перестають це робити, коли заспокоюються. Але часто незрячі діти роблять так без жодної видимої причини.

Дитина розгойдується – дитина може гойдатися вперед-назад або з боку в бік, коли сидить або стоїть. Деякі діти розгойдуються сильніше, коли радіють або хвилюються.

Дитина довго дивиться на яскраве світло – у деяких дітей яскраве світло стимулює залишок зору. Іноді їм подобається дивитися на лампу або яскраво освітлене вікно, багато дітей при цьому махають руками або тримають пальці у себе перед очима, щоб світло і тінь утворювали візерунки.

Дитина трясе головою – дитина може трясти або «мотати» головою з боку в бік, як ніби-то говорить «ні». Деякі незрячі діти роблять так, коли лежать на спині.

Чому дитина так себе веде?

Немає єдиної теорії про те, чому у незрячих дітей виникають нав’язливі рухи. Деякі з них зустрічаються не тільки у незрячих, а й у дітей з іншими діагнозами. За однією з версій, це відбувається тому, що дитина не отримує стільки ж інформації з навколишнього світу, скільки зрячий, і тому намагається стимулювати себе сама.

 

Ще одна теорія – незрячі діти менше грають з іграшками і спілкуються, ніж зрячі, тому у них частіше входять в звичку ті рухи, які час від часу виникають у всіх немовлят. Як тільки звичка закріпилася, від неї дуже важко позбутися або відвернути дитину на щось інше. Проте, необхідно вчити незрячого малюка більш прийнятним в суспільстві способам прояву радості або нудьги.

Як можна відучити дитину від повторюваних рухів?

У більшості людей є якісь нав’язливі рухи, які ми здійснюємо, не замислюючись – хтось трясе коліном, коли сидить, хтось хрумтить кісточками пальців, хтось накручує волосся на палець або клацає авторучкою. Це зазвичай відбувається, коли нам нудно, коли ми нервуємо або хвилюємося. Часто ми навіть не помічаємо цих рухів, і оточуючі теж не звертають на них уваги, тому що вони сприймаються як нормальні, «соціально прийнятні». Але ті нав’язливі рухи, які здійснюють незрячі діти, виглядають незвично  для більшості оточуючих. Можливо, варто спробувати замінити один звичний рух на інший, більш прийнятний в суспільстві.

Маленьким дітям потрібно отримувати задоволення від фізичної активності. Ще один спосіб відучити дитину від нав’язливих рухів – допомогти йому знайти захоплюючі, але прийнятні заняття. Наприклад, коли ви вчите його грати з іграшками, це дає йому хороший привід задіяти все тіло, а особливо руки, для гри і дослідження нових об’єктів. Якщо він зайнятий цікавою, що вимагає фізичної активності грою, то навряд чи стане трясти головою або тиснути собі на очі. Переключення уваги дитини з повторюваних стереотипних рухів на інші, більш цікаві і різноманітні, дії, наприклад, рухливі ігри, можуть  допомогти відучити її від неприємних звичок. Необов’язково використовувати тільки іграшки. З незрячим малюком можна заспівати пісеньку, можна полоскотати його або пограти в ладушки, «сороку-ворону», і т.д.

Постарайтеся не сварити на дитину, якщо ви бачите, що вона знову розгойдується або здійснює інші стереотипні дії. Вона швидко зрозуміє, що таким чином може отримати вашу увагу, нехай і негативну. Замість цього постарайтеся переключити її  увагу і зайняти  чимось іншим.

Не забувайте похвалити дитину, коли вона, наприклад, спокійно чекає своєї черги покататися на поні в зоопарку і при цьому не розгойдується і не тисне на очі. Обійміть її і скажіть, як ви раді, що вона вміє так чудово себе вести. Це хороший спосіб закріпити потрібну поведінку.

Коли ваша дитина починає цікавитися спілкуванням з іншими дітьми, розкажіть їй, що у них немає таких звичок, від яких ви хочете її відучити. Поясніть їй , як оточення реагує на її поведінку: «Тут в пісочниці грає маленька дівчинка. Вона тебе боїться, тому що ти весь час махаєш руками. Якщо ти будеш вести себе спокійно, вона може підійти і пограти з тобою ».

І ГОЛОВНЕ!!! Попросіть членів сім’ї та друзів не заохочувати і не ігнорувати нав’язливі рухи  дитини. Від цього їй буде тільки важче позбутися цих звичок. Замість цього вони могли б допомогти відвернути  її  від стереотипних дій – пограти з нею, зайняти чимось цікавим.

 

Змінити розмір шрифту
Контраст