• +380347761247 +380994357221 +380976277985

Що робити, коли перехожі звертають на вас увагу ?

 

Немає нічого незвичайного в тому, що люди звертають увагу на того, хто виглядає інакше, ніж вони. Ваша дитина з порушенням зору, особливо, якщо у неї є й інші супутні діагнози, може виглядати не так, як більшість дітей. ЇЇ братам і сестрам може бути ніяково, коли хтось дивиться на неї, робить зауваження або задає питання про її стан. Вони можуть соромитися, бентежитися або злитися. Такі почуття виникають у багатьох дітей, у яких є брат або сестра з порушенням зору. В цьому випадку можна використовувати кілька різних підходів, щоб допомогти їм:

 

Обговоріть з вашими дітьми, чому навколишні так себе ведуть. Діти можуть не розуміти, що деякі люди дивляться, задають питання або роблять зауваження, тому що самі відчувають себе ніяково або їм просто цікаво, але при цьому вони не розуміють, що їх дії є образливими. Поговоріть про те, що більшість людей  раніше не зустрічали незрячої дитини і просто намагаються зрозуміти, чим вона зайнята і що з нею не так. Можливо, їх цікавлять пристосування, якими вона користується, наприклад, брайлівський молитвослов в церкві або лупа для читання етикеток в магазині.

Моделюйте правильну поведінку :  Ваші діти будуть дивитися на вас, як на зразок поведінки. Якщо хто-небудь починає розглядати вашу незрячу дитину, ви спокійно звертаєтеся до цієї людини і ввічливо цікавитеся, чи є у неїякі-небудь питання, швидше за все, ваші діти будуть чинити так само. Або, якщо ви доброзичливо пояснюєте, що робить ваша дитина – наприклад, «Я бачу, вам цікаво, як Маша знайшла гірку за допомогою своєї тростини», – то ваші діти теж можуть почати реагувати так само.

Розігруйте ситуації заздалегідь: Вашим дітям може бути корисно у вигляді гри заздалегідь прорепетирувати, як слід себе вести і що говорити, коли хтось дивиться або обговорює їх незрячого брата або сестру. Варто також попрактикуватися відповідати на питання, які їм можуть задавати навколишні, наприклад: «А він сліпий?» Або «Чому вона у вас все бере без дозволу?». Допомагайте дітям розігрувати такі ситуації, промовляти, що вони будуть робити або говорити в різних випадках.

Може трапитися так, що вашим дітям потрібно буде просто відпочити від чужих поглядів, коментарів і питань. Залежно від їх віку та особистої відповідальності, дозвольте їм просто відходити в бік на кілька хвилин, щоб вони не відчували себе «на арені цирку» і розуміли, що не зобов’язані постійно бути на виду.

Познайомте своїх дітей з іншими людьми, у яких є незрячий брат або сестра: Можливо, їм буде легше, якщо вони поговорять з кимось, в кого така ж  ситуація. Поговоріть з вашим тифлопедагогом, залиште повідомлення на форумі для того, щоб дізнатися, як можна знайти людей в такій же ситуації, як ваша.

 

 

 

Змінити розмір шрифту
Контраст