• +380347761247 +380994357221 +380976277985

Якщо ви хочете відвідати з незрячою дитиною   нові місця : 5 порад

В освіті є такий термін «пропедевтика». Ви, напевно, дивуєтеся – що це таке і яке відношення це взагалі має до вашої  незрячої  дитини. Насправді «пропедевтика» означаєпояснення чогось заздалегідь, підготовка до чогось. Тобто, якщо ви ведете дитину в якесь нове місце, потрібно  підготувати грунт, щоб вона  була  готова  до нових подій і змогла отримувати від них задоволення.

Зряча дитина може, прийшовши в нове місце, просто озирнутися і зрозуміти, що там відбувається і як себе вести. Незрячій дитині потрібні докладні пояснення. Наприклад, якщо ви вперше  ведете її в кіно, краще підготуватися до цього заздалегідь, щоб ваша дитина відчувала себе більш спокійно  в новій ситуації. На прикладі кінотеатру ми зараз і розглянемо таку підготовку.

Поясніть їй ситуацію. Просто поговоріть з дитиною про кінотеатр – що це таке і що там відбувається. Наберіться терпіння і відповідайте на будь-які питання, які у неївиникнуть. Постарайтеся описувати все якнайдетальніше.

Наведіть приклади. Знайдіть дитячу книжку, в якій йдеться про похід в кіно, або самі придумайте історію. Нехай хто-небудь з друзів, братів або сестер дитини розповість їй, як вони ходили в кіно, про те, що їм там сподобалося і що було найцікавішим.

Влаштуйте «кінотеатр» вдома: виберіть хороший фільм, намалюйте «квитки» і зробіть попкорн. Якщо у вас немає можливості взяти в бібліотеці для сліпих фільм з тифлокоментарями, спробуйте самі пояснювати дитині, що відбувається на екрані. Це хороша практика для вас обох – ви швидко зрозумієте, яка інформація важлива і цікава для неї, а яка ні.

Дозвольте дитині самій робити вибір. Нехай вонавирішить, який фільм ви підете  дивитися. Якщо вона, наприклад, не любить мюзикли – не варто  йти  на такий фільм. Нехай дитина вибере місця (ближче або далі від екрану), вирішить, чи буде вона попкорн і лимонад, і т.д. Чим більше у неї буде можливостей зробити вибір, тим більше вона буде відчувати, що ситуація під контролем, і тим комфортніше відчувати себе в новій обстановці.

Приїжджайте заздалегідь. Якщо ви приїдете в кінотеатр раніше, ви зможете обстежити його з дитиною, поки там не дуже багато народу. Дозвольте дитині пройти по проході, обстежити крісла, знайти вихід із зали. Нехай вона відчує розміри приміщення. Обов’язково покажіть їй, де знаходиться туалет.

Якщо у незрячої  дитини є досвід відвідування різноманітних місць, заходів і т.д., це допоможе їйрозвинути власні інтереси і захоплення, зрозуміти, що їй подобається, а що ні. Це допомагає і в спілкуванні зі зрячими однолітками. Наприклад, всі діти іноді ходять в кіно – і ваша дитина не повинна бути винятком. Наступного разу, коли ви зберетеся куди-небудь піти зі своєю незрячою  дитиною, скористайтеся нашими  порадами . Ми впевнені, що вони вам допоможуть.

 

Змінити розмір шрифту
Контраст