• +380347761247 +380994357221 +380976277985

Пояснюючи комусь, як дістатися з одного місця в інше, зрячі люди зазвичай вдаються до жестів. Можна позначити напрямок рукою, кивком і т.д. Слова і жести використовуються приблизно 50/50.

Для незрячого або людей з вадами зору такий підхід як мінімум марний. Часто навіть словесні пояснення недостатньо точні для людини, яка не може орієнтуватися за допомогою зору, наприклад: «це онде» або «тут недалеко, прямо за рогом». Де знаходиться загадкове «там» або той самий «кут», незрячій людині буде абсолютно незрозуміло.

Ось кілька базових моментів, про які потрібно пам’ятати, коли ви пояснюєте дорогу людині з вадами зору.

Завжди називайте конкретний напрям – направо або наліво. Можна визначати «право» і «ліво» щодо вашого співрозмовника: якщо ви стоїте до нього обличчям, ваші «право» і «ліво» будуть дзеркальні.

Вказуйте не тільки напрямок, але і приблизну відстань до потрібного місця.

Називайте приблизну кількість вулиць, які потрібно перейти до потрібного місця. Навіть якщо ви помилитеся на кілька кварталів, це дасть незрячій людині уявлення про те, коли потрібно буде зупинитися і запитати ще кого-небудь.

По можливості називайте характерні орієнтири, які зустрінуться на шляху (наприклад, музичний магазин, з якого завжди чути музику, пекарня з характерним запахом або викладений плиткою тротуар).

До вас можуть звернутися по медичну допомогу не тільки на вулиці, але і в великому бізнес-центрі, магазині або на вокзалі. Для приміщень підходять всі ті ж самі принципи, які ми тільки що назвали. Наприклад: «Приблизно в 10 метрах прямо перед вами буде ескалатор. Ви його почуєте, коли підійдете ближче. Коли ви підніметеся на другий поверх, поверніть направо на 90%. Ідіть вздовж стіни, потрібний вам офіс буде за п’ятими дверима зліва ».

Майте на увазі, що звуки і запахи теж можуть служити орієнтирами. У ресторанному дворику торгового центру запах попкорну, наприклад, буде відмінним орієнтиром для людини, яка хоче рухатися в ту сторону. На вулиці запах свіжозвареної кави з кав’ярні теж може допомогти зорієнтуватися.

Вам може здатися, що пояснювати дорогу таким способом дуже важко. Але якщо ви будете іноді замислюватися про те, як можна тактовно і зрозуміло пояснити дорогу до якогось знайомого вам місця незрячій людині, ви виявите, що це допомагає вам самим трохи по-іншому побачити світ навколо себе.

 

 

Змінити розмір шрифту
Контраст