14 Лют

14 лютого цього року на базі Вигодського навчально-реабілітаційного центру за ініціативи піклувальної ради цього закладу та Долинської районної державної адміністрації було проведено соціальну акцію “РЕГІОНАЛЬНИЙ ПЕРШОДРУК БРАЙЛЯ” під час якої громадськими діячами було уперше у регіоні здійснено друк книги Брайлівським шрифтом. Першодруком стала книга Світоча України Івана Франка “Украдене щастя”, яка вийшла друком Брайля у трьох томах.
Життя і творчість Каменяра тісно пов’язані із Прикарпаттям, зокрема з Долинщиною, у яку його привела любов до подорожей, карпатської природи та до Ольги Рошкевич із села Лолин. Драма “Украдене щастя” – найвизначніший сценічний твір Івана Франка, що вивчається за програмою загальноосвітньої школи і є визначним внеском у розвиток української драматургії. Вона написана 1893 року, в основі п’єси лежить народна пісня “Про шанадара”, яку записала приятелька Франка Михайлина Рошкевич у 1878 році у Лолині. У цій драмі Каменяр правдиво розкриває умови життя галицього села, задавленого приватницькими законами, владою землі, темнотою і забобонами. Проти тих темних соціальних сил, що крали щастя у людей, і спрямована п’єса.
Друк книги здійснено на базі Вигодського навчально-реабілітаційного центру коштом членів піклувальної ради центру Віталія Скрипника, Богдана Ленігевича, Ліліани Пенгрин, Олександра Матусевича на спеціальному обладнанні – тифлопринтері, який придбано за сприяння народних депутатів України Анатолія Диріва та Анатолія Матвієнка, голови Долинської районної державної адміністрації, депутата обласної ради Юрія Мазура. Тифлопринтер має можливості набирання, редагування та друкування матеріалів у текстовому редакторі DВТ у поєднанні з програмою електронного доступу JAWS, меню принтера має голосовий супровід, а також позначені шрифтом Брайля клавіші,що робить його зручним та легким у користуванні для осіб з порушенням зору.
Перші примірники з підписами видавців і меценатів соціальної акції було вручено під час акції представникам бібліотек Долини, Вигоди та Лолина, Вигодського НРЦ, УТОСу. Отримали свої примірники і меценати-організатори акції, 2 примірники також передані вищезгаданим народним обранцям, для того, щоб, як писав Франко “Хтось добрим словом і мене згадає…”. Розробила дизайн і здійснила друк титульних сторінок директор центру Оксана Якимів, підбір твору і його макет – вчителі української літератури Галина Важна та Ілона Гладун, конвертування, форматування і друк – тифлопедагог Василь Гошовський і програміст центру Олег Пилипів.
Ініціюючи виконання програм соціального захисту щодо осіб з порушеннями зору голова Долинської районної державної адміністрації Юрій Мазур уклав угоду із Вигодським НРЦ ще одного соціального проекту “Адміністрація, доступна для дітей із особливими потребами” про що врочисто підписав угоду з директором центру Оксаною Якимів.
Піклувальна рада Вигодського навчально-реабілітаційного центру, яку очолює Віталій Скрипник, підписала пакет документів щодо створення ендавмент фонду піклувальної ради, що є добрим досвідом і прикладом громадсько-активного управління навчальним закладом. Такий крок є і wow фактором в Україні з фінансової автономії в управлінні навчальним закладом.
Вигодський навчально-реабілітаційний центр Івано-Франківської обласної ради у цей день також започатковував нові форми стратегічного розвитку соціального підприємництва навчального закладу із забезпечення навчальною і художньою літературою бібліотек області та навчальних закладів, які здійснюють інклюзивну освіту дітей з порушеннями зору. Тренінги і майстер класи відбуватимуться тут не лише для дітей з порушеннями зору, а й для їх батьків та вчителів, бібліотекарів, щоби навчальні і культурні потреби осіб, що мають проблеми із зором чи втратили його, були реалізовані через художнє слово і навчальну літературу.
Саме такою і була мета першого в регіоні соціального проекту “Регіональний першодрук Брайля”- забезпечити доступ осіб з порушеннями зору до ознайомлення із творами української літератури.

Leave a Comment