01 Лип

Співмісія спеціальної і інклюзивної освіти

На нашу думку, стрімкі зміни українського освітнього простору, розвиток інклюзії, перезавантаження спеціальної освіти мають змінити наше суспільство на краще. Тому ми й зініціювали роботу «Літньої школи інклюзії: кроки у майбутнє», за допомогою проектних менеджерів співдиректорів Інституту інтеграції громад та Глобального ресурсного центру інклюзивної освіти університету Міннесоти Сполучених Штатів Америки Браяна Ебері та Ренати Тіхої за участю викладача цього ж університету Крісті Руделіус Палмер та корекційного педагога Нолана Патріка. Браян та Рената окрім того надали фінансове сприяння проведенню заходу, до них долучились і члени піклувальної ради центру, наші постійні меценати Ліліана Пенгрин, Віталій Скрипник та Богдан Ленігевич. Модераторами і тьюторами школи стали випускники програми Державного департаменту Сполучених Штатів Америки «ADA: Інклюзія без кордонів»: Сергій Сидорів – викладач Івано-Франківського коледжу ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»; Ірина Куцина – працівник відділу міжнародних зв»язків Херсонського державного університету: Ольга Тільна –викладач комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради; Валентина Маланчій – заступник директора спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 міста Хмельницького; Марта Ніколаєва – представник ООН в Україні та Надія Дацьо – заступник директора Вигодського навчально-реабілітаційного центру. Учасниками школи були делегації Харківщини, Хмельницького, Херсонщини, Львівщини, Івано-Франківщини та столиці. Присутні у залі, педагоги фахово розглядали питання інклюзивної освіти упродовж 5 днів роботи літньої школи та знайомились із напрацюваннями Вигодського навчально-реабілітаційного центру з означеного питання. Під час сесії проводились дві скайп-конференції з колегами зі США та Канади, а також уперше проведено публічну онлайн-трансляцію роботи однієї із сесій – лекції Анни Заплатинської, викладача кафедри ортопедагогіки НПУ ім. Михайла Драгоманова та Крістіни Родрік громадської діячки, прийомної матері 3 українських дітей.

Роботу школи привітали представники влади усіх рівнів: від Міністерства освіти і науки України – Ольга Набоченко, від департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації Василь Палійчук, від районної адміністрації – заступник голови Михайло Дидяк, від районної освіти – Віталій Олійник.

Представницею влади від освітян Хмельниччини, активною учасницею і лекторкою школи була й Олена Барабаш – Тимофієва.

Україна розвиває інклюзивну освіту, компілюючи і адаптовуючи світовий досвід до власної системи освіти, що реформується і змінюється. Звичайно, що цей новий напрям освіти знаходиться у стадії становлення і інтенсивного розвитку, тому учасники школи активно співпрацювали, будуючи нову систему власне української інклюзії, надаючи їй національного змісту і практики. Робота була надактивною і результативною, а також оздоровчо – туристичною, як і належить нашому краю.

Слід зазначити фаховий склад учасників школи, більша половина аудиторії якого вільно володіє англійською мовою. Сподіваюсь, що ця команда фахівців, допоможе Україні організувати інклюзію, а не ілюзію про неї.

Дякую усім, хто брав участь у Літній школі інклюзії та хто її організовував, особливо працівникам Вигодського НРЦ. До зустрічі через рік.

Leave a Comment