Хто такий дефектолог?

Дефектолог – фахівець, який працює з дітьми з обмеженими можливостями здоров’я.

Фахівців прийнято розділяти на дві категорії: тих, хто навчає і виховує дітей з обмеженими можливостями здоров’я та тих, хто працює в галузі корекційної педагогіки.

Дефектологія – це досить складна наука, що поєднує в собі медицину, психологію і педагогіку.

Сучасний фахівець не тільки безпосередньо працює з дітьми, а й вивчає особливості та закономірності тих чи інших відхилень.

Фахівців у галузі дефектології є кілька:

Учитель-дефектолог (тифлопедагог) – фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми із зором (тотально сліпі, слабозорі, з порушеннями (вадами) зору).

Учитель – дефектолог (сурдопедагог) – фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми зі слухом (тотально глухі, слабочуючі та з вадами слуху).

Учитель – дефектолог (олігофренопедагог) – фахівець, який працює з дітьми з інтелектуальними порушеннями (розумовими вадами).

Учитель-дефектолог (логопед) – фахівець, який працює з усіма видами мовних порушень.

Учитель дефектолог (ортопедагог) фахівець, який працює з усіма видами порушень постави та дітьми з вадами опорно-рухового апарату, хворими на дитячий церебральний параліч.

Дефектолог виконує наступні функції:

Проводить глибоке і всестороннє обстеження особливостей розвитку кожної дитини, веде роботу, спрямовану на компенсацію і корекцію недоліків розвитку дітей;

Розвиває основні психічні процеси у дітей (сприйняття, увага, пам’ять, мислення та ін.)

Розвиває навички спілкування і мовну діяльність дітей.

Веде консультування батьків, під час якого вони вчаться необхідних прийомів навчання і виховання своєї дитини

Найголовніше завдання дефектолога – це допомогти дитині з особливими потребами (обмеженими можливостями) соціалізуватися, навчитися жити зі своєю особливістю, зрозуміти і прийняти себе.

Робота з дітьми вимагає від фахівця певних якостей. Серед них:

терпіння;

стресостійкість;

дружелюбність;

здатність до співпереживання.

Переваги професії:

соціально важлива робота: фахівці цієї галузі дарують дітям шанс на щасливе життя;

затребуваність професії на ринку праці і на ринку освітніх послуг у час розвитку інклюзивної і спеціальної освіти;

можливість поєднувати роботу і приватну практику.

Недоліки професії:

психологічно складнаі фінансово затратна  робота,

фахівець стикається з ризиком перевтоми і ризиками незахищеності від агресії дитини зі складними вадами у період загострення психічних процесів,

відносно невисока оплата праці у освітянській галузі.

Але яким би талановитим не був вчитель-дефектолог, результат його роботи залежить від бажання батьків допомогти своїй дитині. Адже фахівець не може займатися з дитиною на протязі усього дня, тому основна частина занять і відповідальності за виконання рекомендацій лягає на плечі рідних і близьких дитини, її вихователів. І якщо батьки не будуть старанно виконувати усі рекомендації дефектологів, то всі зусилля фахівця можуть виявитися марними.